Skip to content

517 Hall Ave.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1939

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 22, 2020

Property Information

Block282
Lot17
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1.5S-V-CC-1U
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage1,494
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$127,600
47%
Improvement Value:$146,100
53%
Total Assessment$273,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,258+0.2%
2024$8,241+1.1%
2023$8,154+0.0%
2022$8,151-0.4%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$135,000

To:

DeedBook 4660, Page 704

Property Built

Built

Year Built: 1939