Skip to content

516 Hall Ave.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1955

Last Sale Date
Jan 29, 2024

Property Information

Block282
Lot19
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1S-B-R-AG-1U
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage---
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$140,800
48%
Improvement Value:$153,600
52%
Total Assessment$294,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,882+0.2%
2024$8,864+1.1%
2023$8,770+0.0%
2022$8,767-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1955