Skip to content

525 Hall Ave.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1964

Last Sale Price
$105,000
Last Sale Date
Dec 19, 1995

Property Information

Block282
Lot12
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1S-B-R-1U-AG
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage1,119
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$120,600
47%
Improvement Value:$137,700
53%
Total Assessment$258,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,793+0.2%
2024$7,777+1.1%
2023$7,695+0.0%
2022$7,692-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$105,000

From:

To:

Sq Ft1,119DeedBook 4303, Page 291Recorded2/9/1996

Property Sale

Sale
$105,100

From:

To:

Recorded9/5/1995

Property Sale

SaleMulti
$175,000
DeedBook 3787, Page 151

Property Built

Built

Year Built: 1964