Skip to content

515 Kennedy St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1919

Last Sale Price
$115,000
Last Sale Date
Feb 27, 1991

Property Information

Block282
Lot32
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1.5S-A-CC-1U
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage1,037
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$123,000
62%
Improvement Value:$76,900
38%
Total Assessment$199,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,031+0.2%
2024$6,019+1.1%
2023$5,955+0.0%
2022$5,953-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$115,000

From:

To:

Sq Ft1,037DeedBook 3901, Page 505Recorded3/6/1991

Property Built

Built

Year Built: 1919