Skip to content

601 Pacific Ave.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1919

Last Sale Price
$158,000
Last Sale Date
Jan 13, 2016

Property Information

Block282
Lot49
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1.5S-V-CC-DG-1U
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage880
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$111,600
62%
Improvement Value:$68,300
38%
Total Assessment$179,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,020+0.2%
2024$5,010+1.1%
2023$4,957+0.0%
2022$4,955-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$158,000

From:

To:

Sq Ft1,088DeedBook 6783, Page 508Recorded2/3/2016

Property Sale

Sale
$165,000

From:

To:

Sq Ft880DeedBook 6038, Page 465Recorded4/9/2009

Property Built

Built

Year Built: 1919