Skip to content

619 Carson Ave.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1919

Last Sale Date
Feb 1, 2024

Property Information

Block287
Lot13
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-S-CL-DG-2U
Dwellings2
ZoningR-50
Sq Footage---
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$123,000
40%
Improvement Value:$184,400
60%
Total Assessment$307,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,274+0.2%
2024$9,256+1.1%
2023$9,157+0.0%
2022$9,154-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1919