Skip to content

564 Brace Ave.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1949

Last Sale Date
Feb 1, 2024

Property Information

Block287
Lot5
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1S-V-R-DG-1U
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage1,296
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$127,700
46%
Improvement Value:$149,900
54%
Total Assessment$277,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,375+0.2%
2024$8,359+1.1%
2023$8,270+0.0%
2022$8,267-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1949