Skip to content

570 Brace Ave.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1919

Last Sale Price
$120,000
Last Sale Date
Jan 29, 2021

Property Information

Block287
Lot3
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage800
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$105,800
68%
Improvement Value:$49,200
32%
Total Assessment$155,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,676+0.2%
2024$4,667+1.1%
2023$4,617+0.0%
2022$4,616-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$120,000

From:

To:

Sq Ft800DeedBook 18360, Page 1565Recorded3/25/2021

Property Sale

Sale
$88,000

To:

Sq Ft800DeedBook 6307, Page 666

Property Built

Built

Year Built: 1919