Skip to content

560 Brace Ave.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1919

Last Sale Price
$385,000
Last Sale Date
Dec 20, 2022

Property Information

Block287
Lot8
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-B-CL-DG-2U
Dwellings2
ZoningR-50
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$106,200
28%
Improvement Value:$272,600
72%
Total Assessment$378,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,428+23.8%
2024$9,235+1.1%
2023$9,137+0.0%
2022$9,134-0.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$385,000

To:

DeedBook 19116, Page 1705

Property Built

Built

Year Built: 1919