Skip to content

613 Hanson Ave.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1947

Last Sale Price
$235,000
Last Sale Date
Feb 6, 2023

Property Information

Block293
Lot12
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page52

Building Details

Building Class17
Description1S-A-R-DG-1U
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage806
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$134,400
63%
Improvement Value:$78,900
37%
Total Assessment$213,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,435+0.2%
2024$6,422+37.8%
2023$4,659+0.0%
2022$4,658-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$235,000

To:

Sq Ft806DeedBook 19152, Page 558

Property Built

Built

Year Built: 1947