Skip to content

625 Hanson Ave.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1949

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 2, 2008

Property Information

Block293
Lot18
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page52

Building Details

Building Class17
Description1.5-B-CC-DG-2U
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage1,790
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$123,000
40%
Improvement Value:$183,000
60%
Total Assessment$306,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,232+0.2%
2024$9,214+6.0%
2023$8,696+0.0%
2022$8,693-0.4%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$194,000

From:

To:

DeedBook 5409, Page 315Recorded11/12/2004

Property Built

Built

Year Built: 1949