Skip to content

611 Hanson Ave.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1929

Last Sale Price
$280,000
Last Sale Date
Aug 20, 2007

Property Information

Block293
Lot10
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page52

Building Details

Building Class17
Description2S-B-CL-1U-DG
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage1,322
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$123,000
50%
Improvement Value:$120,600
50%
Total Assessment$243,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,349+0.2%
2024$7,335+20.2%
2023$6,104+0.0%
2022$6,102-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$280,000

From:

To:

Sq Ft1,322DeedBook 5864, Page 237Recorded9/4/2007

Property Sale

SaleMulti
$145,000

From:

To:

DeedBook 4962, Page 872Recorded10/3/2001

Property Sale

SaleMulti
$87,900

From:

To:

DeedBook 4528, Page 818Recorded8/13/1998

Property Built

Built

Year Built: 1929