Skip to content

636 Colgate Ave.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1944

Last Sale Price
$430,000
Last Sale Date
Nov 21, 2019

Property Information

Block294
Lot40
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2SFB
Dwellings4
ZoningR-50
Sq Footage2,752
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$124,600
29%
Improvement Value:$304,900
71%
Total Assessment$429,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,958+0.2%
2024$12,932+1.1%
2023$12,795+0.0%
2022$12,791-2.7%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$430,000

From:

To:

Sq Ft2,752DeedBook 17711, Page 1203Recorded12/6/2019

Property Sale

Sale
$278,000

From:

To:

Sq Ft2,752DeedBook 17147, Page 1674Recorded4/11/2018

Property Sale

Sale
$159,900

From:

To:

Recorded5/18/1995

Property Built

Built

Year Built: 1944