Skip to content

609 Raritan Ave.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1969

Last Sale Price
$270,000
Last Sale Date
Jul 14, 2000

Property Information

Block294
Lot7
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description1.5S-B-CC-AG-2U
Dwellings2
ZoningR-50
Sq Footage3,493
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$142,600
34%
Improvement Value:$282,900
66%
Total Assessment$425,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,837+0.2%
2024$12,812+1.1%
2023$12,676+0.0%
2022$12,671-0.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$270,000

From:

To:

Sq Ft3,493DeedBook 4812, Page 531Recorded8/17/2000

Property Built

Built

Year Built: 1969