Skip to content

652 Brace Ave.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1929

Last Sale Price
$374,000
Last Sale Date
Mar 4, 2020

Property Information

Block294
Lot3
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2SF
Dwellings2
ZoningR-50
Sq Footage1,570
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$117,200
40%
Improvement Value:$173,200
60%
Total Assessment$290,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,761+0.2%
2024$8,744+1.1%
2023$8,651+7.6%
2022$8,044-0.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$374,000

From:

To:

Sq Ft1,570DeedBook 17815, Page 1606Recorded3/16/2020

Property Sale

Sale
$182,000

From:

To:

Sq Ft1,570DeedBook 6575, Page 363Recorded6/3/2014

Property Built

Built

Year Built: 1929