Skip to content

639 Raritan Ave.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1944

Last Sale Price
$236,000
Last Sale Date
Jun 29, 2007

Property Information

Block294
Lot22
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1.5S-CC-V-DG
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage1,260
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$123,000
50%
Improvement Value:$125,400
50%
Total Assessment$248,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,494+0.2%
2024$7,479+1.1%
2023$7,400+0.0%
2022$7,397-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$236,000

From:

To:

Sq Ft1,260DeedBook 5841, Page 498Recorded7/12/2007

Property Sale

SaleMulti
$240,000

From:

To:

DeedBook 5390, Page 318Recorded9/29/2004

Property Built

Built

Year Built: 1944