Skip to content

118 Kearny Ave.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1904

Last Sale Price
$305,000
Last Sale Date
Dec 26, 2020

Property Information

Block23
Lot36
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page7

Building Details

Building Class47
Description2SF 2G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,144
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$137,400
45%
Improvement Value:$166,600
55%
Total Assessment$304,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,172+0.2%
2024$9,153+1.1%
2023$9,056+0.0%
2022$9,053-0.4%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$305,000

From:

To:

Sq Ft2,144DeedBook 18254, Page 488Recorded1/26/2021

Property Sale

Sale
$199,900

From:

To:

DeedBook 4947, Page 769Recorded8/28/2001

Property Sale

Sale
$108,300

From:

To:

DeedBook 4821, Page 824Recorded9/11/2000

Property Sale

Sale
$83,000

From:

To:

DeedBook 4164, Page 270Recorded7/11/1994

Property Built

Built

Year Built: 1904