Skip to content

709 Colgate Ave.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1942

Last Sale Price
$168,000
Last Sale Date
Sep 16, 2004

Property Information

Block301
Lot21
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2SB1G
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage784
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$86,900
55%
Improvement Value:$71,000
45%
Total Assessment$157,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,764+0.2%
2024$4,754+1.1%
2023$4,704+0.0%
2022$4,702-0.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$168,000

From:

To:

Sq Ft784DeedBook 5385, Page 826Recorded9/17/2004

Property Sale

Sale
$86,500

From:

To:

DeedBook 4003, Page 286Recorded8/20/1992

Property Built

Built

Year Built: 1942