Skip to content

706 Carlock Ave.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1942

Last Sale Price
$132,000
Last Sale Date
May 3, 2023

Property Information

Block301
Lot43
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2SB
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage784
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$78,200
53%
Improvement Value:$69,400
47%
Total Assessment$147,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,453+0.2%
2024$4,444+1.1%
2023$4,397+6.1%
2022$4,146-0.4%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$132,000

To:

Sq Ft784DeedBook 19206, Page 1579

Property Sale

Sale
$115,000

To:

Sq Ft784DeedBook 18283, Page 743Recorded2/11/2021

Property Sale

Sale
$90,000

From:

To:

DeedBook 5048, Page 696Recorded5/22/2002

Property Sale

Sale
$70,000

From:

To:

DeedBook 4073, Page 172Recorded7/14/1993

Property Built

Built

Year Built: 1942