Skip to content

169 Kearny Ave.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1911

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 24, 2017

Property Information

Block30
Lot3
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page10

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,639
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$127,200
58%
Improvement Value:$90,800
42%
Total Assessment$218,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,577+0.2%
2024$6,564+1.1%
2023$6,494+0.0%
2022$6,492-0.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$115,000

From:

To:

DeedBook 4723, Page 627Recorded11/28/1999

Property Built

Built

Year Built: 1911