Skip to content

118 Madison Ave.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1909

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 24, 2008

Property Information

Block19
Lot41
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page7

Building Details

Building Class17
Description2.5S-VS-CL-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,632
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$91,000
43%
Improvement Value:$120,300
57%
Total Assessment$211,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,375+0.2%
2024$6,362+1.1%
2023$6,295+0.0%
2022$6,293+0.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$109,900

From:

To:

DeedBook 4583, Page 539Recorded12/11/1998

Property Sale

Sale
$40,500

From:

To:

DeedBook 4345, Page 520Recorded8/7/1996

Property Sale

Sale
$140,000

From:

To:

DeedBook 3816, Page 32Recorded10/30/1989

Property Built

Built

Year Built: 1909