Skip to content

688 Carson Ave.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1934

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 24, 2002

Property Information

Block311
Lot33
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1S-V-R-1U
Dwellings1
ZoningC-1
Sq Footage1,116
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$111,300
51%
Improvement Value:$107,000
49%
Total Assessment$218,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,586+0.2%
2024$6,573+1.1%
2023$6,503+0.0%
2022$6,501-0.4%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$119,000

From:

To:

DeedBook 4929, Page 536Recorded7/19/2001

Property Built

Built

Year Built: 1934