Skip to content

708 Convery Blvd.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1909

Last Sale Price
$270,000
Last Sale Date
Jul 20, 2021

Property Information

Block316
Lot26
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1S-V-R-1U
Dwellings1
ZoningC-1
Sq Footage1,200
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$77,800
42%
Improvement Value:$108,100
58%
Total Assessment$185,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,609+0.2%
2024$5,597+10.5%
2023$5,064+0.0%
2022$5,063-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$270,000

From:

To:

Sq Ft1,200DeedBook 18557, Page 1408Recorded7/30/2021

Property Sale

Sale
$82,125

From:

To:

DeedBook 3937, Page 97Recorded9/25/1991

Property Built

Built

Year Built: 1909