Skip to content

736 Convery Blvd.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1909

Last Sale Price
$603,380
Last Sale Date
May 27, 2022

Property Information

Block317
Lot24
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2.5S-F-CL-DG-3U
Dwellings3
ZoningC-1
Sq Footage2,558
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$88,200
29%
Improvement Value:$216,100
71%
Total Assessment$304,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,181+0.2%
2024$9,162+16.7%
2023$7,850+0.0%
2022$7,847-0.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$603,380

From:

To:

Sq Ft2,558DeedBook 18957, Page 454Recorded6/16/2022

Property Built

Built

Year Built: 1909