Skip to content

354 Paderewski Ave.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1940

Last Sale Price
$215,000
Last Sale Date
Feb 14, 2014

Property Information

Block329
Lot1
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2SST
Dwellings2
ZoningR-50
Sq Footage1,666
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$128,000
46%
Improvement Value:$149,200
54%
Total Assessment$277,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,090+0.2%
2024$7,076+1.1%
2023$7,001+0.0%
2022$6,998-0.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$215,000

From:

To:

Sq Ft1,666DeedBook 6550, Page 267Recorded3/7/2014

Property Sale

SaleMulti
$165,000

From:

To:

DeedBook 3838, Page 473Recorded2/22/1990

Property Built

Built

Year Built: 1940