Skip to content

705 Johnstone St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1929

Last Sale Date
Mar 10, 1998

Property Information

Block329
Lot19
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2SB
Dwellings2
ZoningR-50
Sq Footage2,680
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$128,000
36%
Improvement Value:$225,800
64%
Total Assessment$353,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,674+0.2%
2024$10,653+1.1%
2023$10,540+0.0%
2022$10,536-0.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1929