Skip to content

353 Eagle Ave.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1940

Last Sale Price
$182,839
Last Sale Date
Jul 15, 2016

Property Information

Block329
Lot31
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2SF2G
Dwellings2
ZoningR-50
Sq Footage2,593
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$128,000
38%
Improvement Value:$207,400
62%
Total Assessment$335,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,805+0.2%
2024$9,786+1.1%
2023$9,682+0.0%
2022$9,679-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$182,839

From:

To:

Sq Ft2,593DeedBook 6855, Page 22Recorded8/19/2016

Property Sale

Sale
$93,905

From:

To:

Sq Ft2,593DeedBook 6746, Page 422Recorded10/22/2015

Property Sale

Sale
$196,000

From:

To:

Sq Ft2,593DeedBook 6550, Page 453Recorded3/10/2014

Property Sale

SaleMulti
$522,000

From:

To:

Sq Ft2,593DeedBook 5691, Page 789Recorded7/12/2006

Property Sale

SaleMulti
$166,000

From:

To:

DeedBook 4697, Page 589Recorded10/13/1999

Property Built

Built

Year Built: 1940