Skip to content

151 Gordon St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1891

Last Sale Price
$345,000
Last Sale Date
Aug 9, 2023

Property Information

Block33
Lot23
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page10

Building Details

Building Class47
Description2SF1G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,948
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$91,000
34%
Improvement Value:$179,300
66%
Total Assessment$270,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,155+0.2%
2024$8,139+1.1%
2023$8,052+0.0%
2022$8,050-0.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$345,000

To:

DeedBook 19275, Page 1167

Property Built

Built

Year Built: 1891