Skip to content

648 Cortlandt St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 2019

Last Sale Price
$295,000
Last Sale Date
Oct 29, 2019

Property Information

Block346
Lot27
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2S-V-CL-AG
Dwellings1
ZoningR-25
Sq Footage1,631
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$76,400
28%
Improvement Value:$193,500
72%
Total Assessment$269,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,143+0.2%
2024$8,127+1.1%
2023$8,040+0.0%
2022$8,038+497.6%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$295,000

From:

To:

Sq Ft1,631DeedBook 17674, Page 193Recorded11/1/2019

Property Built

Built

Year Built: 2019

Property Sale

Sale
$28,500

From:

To:

DeedBook 6396, Page 558Recorded10/19/2012

Property Sale

Sale
$14,426

From:

To:

Recorded10/19/2012