Skip to content

688 State St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1924

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 22, 2020

Property Information

Block356
Lot18
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2SB2U & 1.5S1U
Dwellings2
ZoningC-1
Sq Footage1,978
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$68,500
19%
Improvement Value:$300,000
81%
Total Assessment$368,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,118+0.2%
2024$11,096+1.1%
2023$10,978+0.0%
2022$10,974+42.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$70,000

From:

To:

Sq Ft1,840DeedBook 17406, Page 1687Recorded1/25/2019

Property Built

Built

Year Built: 1924