Skip to content

181 Madison Ave.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1961

Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
Nov 26, 2012

Property Information

Block34
Lot23
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page11

Building Details

Building Class17
Description2SF&B3G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,260
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$99,800
32%
Improvement Value:$216,600
68%
Total Assessment$316,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,546+0.2%
2024$9,527+1.1%
2023$9,426+0.0%
2022$9,422-0.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$150,000

From:

To:

Sq Ft2,260DeedBook 6424, Page 222Recorded2/4/2013

Property Sale

SaleMulti
$148,000

From:

To:

DeedBook 4948, Page 773Recorded8/29/2001

Property Built

Built

Year Built: 1961