Skip to content

286 High St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1980

Last Sale Price
$158,900
Last Sale Date
Apr 14, 1998

Property Information

Block55
Lot19
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page16.1

Building Details

Building Class47
Description2.5S-S-TH-BG-2U
Dwellings2
ZoningR-MM
Sq Footage2,302
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$84,000
28%
Improvement Value:$216,000
72%
Total Assessment$300,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,051+0.2%
2024$9,033+1.1%
2023$8,937+0.0%
2022$8,934-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$158,900

From:

To:

Sq Ft2,302DeedBook 4503, Page 470Recorded6/4/1998

Property Built

Built

Year Built: 1980