Skip to content

691-695 Parker St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1909
Apartment

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 13, 2018

Property Information

Block356
Lot12
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2SF,2SF,2SS 6U
Dwellings1
ZoningC-1
Sq Footage1,728
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$109,400
21%
Improvement Value:$405,100
79%
Total Assessment$514,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,805+2.0%
2024$15,492+1.1%
2023$15,327+0.0%
2022$15,322-0.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$350,000

From:

To:

Sq Ft1,728DeedBook 6495, Page 622Recorded9/18/2013

Property Built

Built

Year Built: 1909