Skip to content

675 Parker St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1909

Last Sale Price
$165,000
Last Sale Date
May 1, 2017

Property Information

Block356
Lot4
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningC-1
Sq Footage1,588
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$86,400
54%
Improvement Value:$73,600
46%
Total Assessment$160,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,827+0.2%
2024$4,818+1.1%
2023$4,766+0.0%
2022$4,765-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$165,000

From:

To:

Sq Ft1,588DeedBook 6987, Page 537Recorded5/31/2017

Property Sale

Sale
$85,000

From:

To:

DeedBook 4856, Page 774Recorded12/19/2000

Property Built

Built

Year Built: 1909