Skip to content

677 Parker St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1909

Last Sale Date
Jun 10, 2019

Property Information

Block356
Lot5
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningC-1
Sq Footage1,540
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$86,400
49%
Improvement Value:$88,300
51%
Total Assessment$174,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,271+0.2%
2024$5,260+1.1%
2023$5,204+0.0%
2022$5,203-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1909