Skip to content

705 Parker St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1890

Last Sale Date
May 2, 2024

Property Information

Block357
Lot9
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2.5S-V-CL-1U
Dwellings1
ZoningR-25
Sq Footage2,280
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$76,400
35%
Improvement Value:$142,200
65%
Total Assessment$218,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,595+0.2%
2024$6,582+1.1%
2023$6,512+0.0%
2022$6,510-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1890