Skip to content

725 Parker St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1909

Last Sale Price
$550,000
Last Sale Date
Jun 13, 2024

Property Information

Block358
Lot16
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description3S-V-CL-3U
Dwellings3
ZoningR-25
Sq Footage1,860
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$76,400
31%
Improvement Value:$169,800
69%
Total Assessment$246,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,428+0.2%
2024$7,413+13.4%
2023$6,536+0.0%
2022$6,534-0.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$550,000

To:

DeedBook 19482, Page 186

Property Sale

Sale
$425,000

To:

Sq Ft1,860DeedBook 18941, Page 1414Recorded5/31/2022

Property Built

Built

Year Built: 1909