Skip to content

163 First St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1921

Last Sale Price
$196,000
Last Sale Date
Nov 7, 2003

Property Information

Block35
Lot16
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page11

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,044
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$86,400
53%
Improvement Value:$75,100
47%
Total Assessment$161,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,872+0.2%
2024$4,863+1.1%
2023$4,811+0.0%
2022$4,809-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$196,000

From:

To:

Sq Ft1,044DeedBook 5264, Page 765Recorded1/14/2004

Property Sale

Sale
$135,000

From:

To:

Recorded10/8/2003

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 5232, Page 152

Property Built

Built

Year Built: 1921