Skip to content

167 First St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1921

Last Sale Price
$249,000
Last Sale Date
Dec 20, 2019

Property Information

Block35
Lot18
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page11

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,000
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$86,400
47%
Improvement Value:$96,800
53%
Total Assessment$183,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,527+0.2%
2024$5,516+1.1%
2023$5,458+7.4%
2022$5,080-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$249,000

From:

To:

Sq Ft1,000DeedBook 17742, Page 1138Recorded1/7/2020

Property Sale

Sale
$209,000

From:

To:

DeedBook 5346, Page 271Recorded7/3/2004

Property Sale

Sale
$110,000

From:

To:

DeedBook 3929, Page 877Recorded8/19/1991

Property Sale

Sale
$70,000
DeedBook 3742, Page 379

Property Built

Built

Year Built: 1921