Skip to content

288 Alpine St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1924

Last Sale Price
$340,000
Last Sale Date
Dec 29, 2021

Property Information

Block366
Lot30
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2.5S-V-CL-2U
Dwellings2
ZoningR-50
Sq Footage1,720
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$99,800
35%
Improvement Value:$188,700
65%
Total Assessment$288,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,704+0.2%
2024$8,687+11.8%
2023$7,769+0.0%
2022$7,767+2.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$340,000

From:

To:

Sq Ft1,720DeedBook 18775, Page 1024Recorded1/6/2022

Property Built

Built

Year Built: 1924