Skip to content

366 Myrtle St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1949

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 22, 2007

Property Information

Block371
Lot24
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1S-V-R-AG-1U
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage1,465
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$94,600
38%
Improvement Value:$156,300
62%
Total Assessment$250,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,570+0.2%
2024$7,555+1.1%
2023$7,474+0.0%
2022$7,472-0.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$295,000

From:

To:

DeedBook 5468, Page 343Recorded3/17/2005

Property Sale

Sale
$115,000

From:

To:

DeedBook 4135, Page 288Recorded3/16/1994

Property Built

Built

Year Built: 1949