Skip to content

778 Stephen Ave.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1957

Last Sale Price
$210,000
Last Sale Date
Oct 3, 2013

Property Information

Block388
Lot38
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page69

Building Details

Building Class17
Description2S-V-SL
Dwellings1
ZoningR-60
Sq Footage1,643
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$138,800
54%
Improvement Value:$118,200
46%
Total Assessment$257,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,754+0.2%
2024$7,738+12.9%
2023$6,852+0.0%
2022$6,849-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$210,000

From:

To:

Sq Ft1,643DeedBook 6511, Page 76Recorded10/22/2013

Property Built

Built

Year Built: 1957