Skip to content

761 Stephen Ave.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1957

Last Sale Price
$210,000
Last Sale Date
May 13, 2013

Property Information

Block387
Lot6
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page69

Building Details

Building Class17
Description2S-V-SL-1U
Dwellings1
ZoningR-60
Sq Footage1,643
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$125,300
50%
Improvement Value:$123,000
50%
Total Assessment$248,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,491+0.2%
2024$7,476+6.8%
2023$7,001+0.0%
2022$6,998-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$210,000

From:

To:

Sq Ft1,643DeedBook 6459, Page 260Recorded5/31/2013

Property Built

Built

Year Built: 1957