Skip to content

826 Jennetty Ct.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1957

Last Sale Price
$230,000
Last Sale Date
Jan 5, 2017

Property Information

Block390
Lot29
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page85

Building Details

Building Class17
Description2S-V-SL-1U
Dwellings1
ZoningR-60
Sq Footage1,643
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$140,400
55%
Improvement Value:$115,600
45%
Total Assessment$256,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,724+0.2%
2024$7,708+1.1%
2023$7,626+0.0%
2022$7,624-0.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$230,000

From:

To:

Sq Ft1,643DeedBook 6928, Page 634Recorded1/25/2017

Property Built

Built

Year Built: 1957