Skip to content

767 May Ave.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1957

Last Sale Price
$275,000
Last Sale Date
Nov 4, 2019

Property Information

Block390
Lot35
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page85

Building Details

Building Class17
Description2S-V-SL-AG-1U
Dwellings1
ZoningR-60
Sq Footage1,412
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$143,300
44%
Improvement Value:$182,500
56%
Total Assessment$325,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,829+0.2%
2024$9,810+3.8%
2023$9,449+30.3%
2022$7,251-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$275,000

From:

To:

Sq Ft2,056DeedBook 17687, Page 1038Recorded11/14/2019

Property Built

Built

Year Built: 1957