Skip to content

856 Forbes Ave.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1957

Last Sale Price
$244,000
Last Sale Date
Jun 13, 2016

Property Information

Block389
Lot16
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page85

Building Details

Building Class17
Description2S-V-SL-AG-1U
Dwellings1
ZoningR-60
Sq Footage1,412
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$138,800
54%
Improvement Value:$118,100
46%
Total Assessment$256,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,751+0.2%
2024$7,735+1.1%
2023$7,653+0.0%
2022$7,650-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$244,000

From:

To:

Sq Ft1,412DeedBook 6839, Page 260Recorded7/7/2016

Property Built

Built

Year Built: 1957