Skip to content

440 Baker Pl.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1919

Last Sale Price
$176,000
Last Sale Date
Sep 10, 2007

Property Information

Block180
Lot31
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page35

Building Details

Building Class12
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-25
Sq Footage844
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$110,200
65%
Improvement Value:$59,300
35%
Total Assessment$169,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,114+0.2%
2024$5,104+1.1%
2023$5,049+0.0%
2022$5,048-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$176,000

From:

To:

Sq Ft844DeedBook 5878, Page 44Recorded10/5/2007

Property Built

Built

Year Built: 1919