Skip to content

360 Keene St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1939

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Feb 10, 2022

Property Information

Block410
Lot11
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description1.5S-B-CC-DG-2U
Dwellings2
ZoningR-50
Sq Footage1,182
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$99,600
39%
Improvement Value:$158,700
61%
Total Assessment$258,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,793+0.2%
2024$7,777+8.8%
2023$7,150+0.0%
2022$7,147-0.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$350,000

From:

To:

Sq Ft1,182DeedBook 18831, Page 937Recorded2/16/2022

Property Sale

SaleMulti
$139,000

From:

To:

DeedBook 4723, Page 671Recorded12/28/1999

Property Sale

Sale
$100,000

From:

To:

Recorded6/5/1990

Property Built

Built

Year Built: 1939