Skip to content

364 Keene St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1924

Last Sale Price
$77,000
Last Sale Date
Jul 25, 2000

Property Information

Block410
Lot9
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1SF&B2G
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage896
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$99,600
56%
Improvement Value:$78,200
44%
Total Assessment$177,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,364+0.2%
2024$5,354+1.1%
2023$5,297+0.0%
2022$5,295-0.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$77,000

From:

To:

Sq Ft896DeedBook 4803, Page 482Recorded7/26/2000

Property Built

Built

Year Built: 1924