Skip to content

365 Grove St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1924

Last Sale Price
$459,000
Last Sale Date
Jun 20, 2022

Property Information

Block410
Lot25
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2SB2U & 1SFB1U
Dwellings2
ZoningR-50
Sq Footage2,200
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$74,700
20%
Improvement Value:$296,000
80%
Total Assessment$370,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,184+0.2%
2024$11,162+1.1%
2023$11,043+0.0%
2022$11,039-0.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$459,000

To:

DeedBook 18987, Page 856

Property Sale

Sale
$35,000

To:

Property Sale

SaleMulti
$125,000

To:

DeedBook 4280, Page 505

Property Built

Built

Year Built: 1924